Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

7η Αγωνιστική πρωταθλήματος A’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α

Με λευκή ισοπαλία, συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου, στα πλαίσια της 7ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος A’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α. Στον αγώνα που διεξήχθη τη Κυριακή 20  Οκτωβρίου, στο Δημοτικό γήπεδο Γλυκών Νερών, παρουσία  αρκετού κόσμου , η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 0-0,  με την ομάδα του Α.Ο. Γλυκών Νερών.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα μας με τους παίχτες  να έχουν τη διάθεση να παίξουν κυριαρχικό ποδόσφαιρο και να καταφέρνουν  να επιβάλλουν το παιχνίδι τους σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες μας έφτασαν κοντά στο γκολ, ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια του Γκέργκη (8′) που ανακόπηκε τελευταία στιγμή πριν πλασάρει από πλεονεκτική θέση. Στην συνέχεια ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού, έδωσε στην ομάδα μας τη δυνατότητα να δημιουργήσει αρκετές φάσεις, με το σουτ του Φαμέλη (15’) να μη βρίσκει στόχο και τον ίδιο  να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί το αράουτ του Δανιήλ (17′)και να στέλνει ανενόχλητος από κοντά τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι παίκτες μας δεν κατάφεραν να προηγηθούν, ούτε με το  Καρβούνη  (21’), που μετά πίεση ψηλά και κλέψιμο, νίκησε το Μειμάρογλου με το διαιτητή Ζαχαρόπουλο να ακυρώνει το γκολ για χέρι στην αρχή της φάσης.

Η ομάδα μας έχασε ακόμα μία ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ με το Παντίδη (30′), το σουτ του οποίου κατέληξε μόλις άουτ ενώ ο Φειδαίος (39′) με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μράντι έστειλε τη μπάλα για μία ακόμη φορά άουτ. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας ήταν τρομερά δημιουργική αλλά και πολύ επιπόλαιοι οι παίκτες μας στη τελική ενέργεια. Ο Καρβούνης (41′) σούταρε από πλεονεκτική θέση ψηλά άουτ. Ο Γκέργκη (43΄) μετά από εκπληκτική συνεργασία με τους  Παντίδη και Φαμέλη και τρομερή κάθετη πάσα του τελευταίου βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι στο Μειμάρογλου, αλλά πλάσαρε απελπιστικά άουτ ενώ ο Μράντι (44′) δεν εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική συρτή σέντρα του Δανιήλ από αριστερά με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειές των 22 ποδοσφαιριστών για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην επιτυχία και συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας σωρεία ευκαιριών με  το 0-0 να βαραίνει τα πόδια  των παικτών μας.  Ο Καρβούνης , πραγματοποίησε όμορφη αλλαγή παιχνιδιού, αλλά ο Παντίδης (62’),  δε κατάφερε να γίνει επικίνδυνος. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ψηλά, βγάζοντας πολύ ενέργεια, με τον Μπίνα  να κλέβει τη μπάλα  να πασάρει στο Καρβούνη και αυτός με τη σειρά του στον Γκέργκη (65′), που με σουτ από κοντά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Καρβούνης (72′) με ατομική ενέργεια μπήκε στη περιοχή των γηπεδούχων  και με εκπληκτικό σουτ ανάγκασε το Μειμάρογλου σε εκπληκτική επέμβαση.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε δύο στατικές φάσεις να απειλήσουν την εστία του Καταχανάκη, με το Φειδαίο  να απομακρύνει τη τελευταία στιγμή τη μπάλα από τη περιοχή μας στη παράλληλη σέντρα του Καραγιάννη (87′) και τον Δρούγκα(89΄) που  ανενόχλητος μέσα στη περιοχή μας ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κούτσια έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Η απάντηση για την ομάδα μας ήταν άμεση, με τον Φαμέλη (90′)  να εκτελεί το φάουλ και το Καρβούνη σε πλεονεκτική θέση να βρίσκει τη μπάλα άθελά του με το χέρι με αποτέλεσμα να μη μπορεί να τελειώσει με επιτυχία τη φάση και το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.