Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

5η Αγωνιστική πρωταθλήματος A’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α

Με νίκη συνέχισε της υποχρεώσεις της η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου, στα πλαίσια της 5ης Αγωνιστικής, του πρωταθλήματος A’ Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α. Στον αγώνα που διεξήχθη, το Σάββατο 6 Οκτωβρίου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βουλιαγμένης, η ομάδα μας νίκησε με σκορ 2-1 την ομάδα του Α.Ο.Παλληνιακού.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι χάνοντας νωρίς δύο κλασσικές ευκαιρίες. Πρώτη με τον Φαμέλη (9′) που ύστερα από κλέψιμο και πάσα του Θωμαΐδη δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα  και λίγα λεπτά αργότερα  με το Θωμαΐδη (11′) σε ρόλο εκτελεστή ύστερα από πάσα του Παντίδη. Μετά τις δύο αυτές  καλές στιγμές, η φιλοξενούμενη ομάδα οπισθοχώρησε  και οι παίκτες μας άρχισαν να ασκούν μεγάλη πίεση στην αντίπαλη εστία. Αποτέλεσμα αυτής ήταν  να προηγηθούμε  με το Κριλή (20′) ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ στη κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια και σέντρα του Παντίδη πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα. Η ομάδα μας βρήκε το τρόπο να πετύχει  ένα δεύτερο γκολ   όταν  μετά από καλά οργανωμένη επίθεση από δεξιά ο Παντίδης (40′) με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Η επόμενη καλή στιγμή μας ήταν με τον Κοφσανίδη, να πραγματοποιεί καταπληκτική ενέργεια και κάθετη πάσα στο Θωμαΐδη (41′), που βρέθηκε τετ α τετ,  χωρίς όμως να μπορεί να νικήσει και αυτός τον αντίπαλο τερματοφύλακα με  το 2-0 να αποτελεί το σκορ ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της Παλλήνης μπήκαν με καθαρά επιθετικό προσανατολισμό και μεγάλο ρίσκο . Στην αρχή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και απείλησαν την εστία του Καταχανάκη κυρίως με μεγάλες μπάλες. Σε μία από αυτές κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με γυριστό σουτ του Καλιαμπακα (64′) και να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Η ομάδα μας στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ  απειλητική και μπορούσε να καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι ωστόσο έδειξε επιπολαιότητα με το ρευστό 2-1 να δίνει τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν την ισοφάριση δημιουργώντας μεγάλους κινδύνους στην εστία μας με αποκορύφωμα το σουτ του Τζίτζη (80′) που απομάκρυνε σωτήρια στη γραμμή ο Φειδαίος. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 2-1 να αποτελεί  το τελικό σκορ της αναμέτρησης.