Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης

Ο Αθλητικός Όμιλος Βουλιαγμένης είναι ένα αθλητικό σωματείο που ιδρύθηκε το 1972 στην Βουλιαγμένη.

Ποδόσφαιρο

2η φάση κυπέλλου ανδρικής ομάδας ποδοσφαίρου

Tη νίκη-πρόκριση πέτυχε η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου για τη  φάση του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Βουλιαγμένης τη Τετάρτη 23 Οκτωβρίου, η ομάδα μας , νίκησε στην παράταση τον Α.Ο. Kορωπίου με σκορ 1-0.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς και διάθεση για δημιουργικό ποδόσφαιρο. Η ομάδα μας είχε  την υπεροχή και απείλησε προειδοποιητικά με ατομική ενέργεια του Φρούση (7′) που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Κορωπίου και σουτ του Μαχαιρά (10′) που είχε την ίδια κατάληξη. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθήσαν με πλαγιοκοπήσεις να απειλήσουν χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειές των 22 ποδοσφαιριστών για το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι, παρουσιάζοντας μάλιστα καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα μας ωστόσο κατάφερε  να δημιουργήσει περισσότερες προοπτικές για γκολ με κύριο εκφραστή του Σκουρόπουλο που ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Στη καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων   στον αγώνα ο Μουλιανάκης (89′) μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Σταυρίδη στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο η ενέργεια  των παικτών μας ήταν περισσότερη από των αντιπάλων τους και με γκολ του Γκέργκη (118′) διαμορφώθηκε το τελικό 1-0 που έδωσε και την πρόκριση στη ομάδα μας.